Liečivá nimnická minerálka
Nimnická voda je stredne až vysoko mineralizovaná, uhličitá, hydrogénuhličitanová, sodná, jódová, studená, hypotonická, slabo kyslá. Teplota najviac využívaného prameňa je 12,7°C, čo obmedzuje stratu liečivých zložiek minerálky. Obsahuje významné množstvá sodíka, horčíka, draslíka, vápnika, ďalej jodidy, chloridy, stopové prvky. Unikátne zloženie nimnickej minerálnej vody umožňuje jej vonkajšiu i vnútornú aplikáciu, a to formou pitnej liečby, inhalačnej liečby a uhličitým kúpeľom.
Pitná liečba
Je indikovaná pri liečbe chorôb tráviaceho ústrojenstva – vredová choroba gastroduodena, funkčné a zápalové ochorenia čriev a žalúdka, pooperačné stavy tráviaceho traktu a chorôb z poruchy látkovej premeny a žliaz s vnútornou sekréciou. Pravidelné pitie nimnickej minerálky (hydrogenuhličitany) ovplyvňuje lokálne sliznicu gastrointestinálneho traktu. Ide predovšetkým o neutralizačný účinok, ktorý pretrváva rádovo niekoľko desiatok minút. Táto liečivá minerálna voda zlepšuje evakuačné pomery žalúdka, odstraňuje pocit plnosti, nafukovanie, upokojuje podrážený žalúdok a tenké črevo, pôsobí protizápalovo na sliznicu, priaznivo ovplyvňuje metabolizmus purínov, a tým znižuje hladinu kyseliny močovej v sére. Prítomné hydrogénuhličitany a oxid uhličitý sa podieľajú na udržiavaní stáleho pH krvi, ich zvýšený prísun do organizmu sa podieľa na zlepšení účinku inzulínu. Voľný oxid uhličitý pôsobí ako stimulátor sekrécie a motility tráviaceho traktu. Pitná liečba sa aplikuje 3x denne.
Inhalačná liečba
Je indikovaná pri liečbe netuberkulóznych chorôb dýchacích ciest. Inhalácia minerálky priaznivo ovplyvňuje sliznicu dýchacích ciest, pôsobí protizápalovo, uľahčuje vykašliavanie. Tieto účinky sa využívajú v liečbe astmy, alergií, CHOCHP, postcovidu a ďalších ochorení dýchacích ciest.
Celotelový uhličitý kúpeľ
Je indikovaný pri kardio-vaskulárnych ochoreniach, onkologických, nervových, pohybových, gynekologických chorobách a chorobách z povolania. Využíva sa vplyv najmä oxidu uhličitého na kapiláry kože a slizníc. Dochádza k vazodilatácii (rozšíreniu ciev), hyperémii (zlepšenému prekrveniu), prísunu živín a odplavovaniu splodín látkovej premeny z tkanív. Pri celotelovom kúpeli klesá periférna rezistencia cievneho riečiska, dochádza k poklesu tlaku krvi. Znižuje pulzovú frekvenciu srdca. Pri dĺžke kúpeľa 20 minút a viac sa zvyšuje diuréza, nátriumuréza, ktoré pretrvávajú niekoľko hodín.